Mateřská škola ve Starém Bohumíně se představuje:

Mateřská škola je umístěna v samostatné budově s upraveným podkrovím v příměstské části Starý Bohumín, s vlastním plynovým vytápěním. Budova i další její součásti jsou dobře udržované. Rekonstrukcí prošla celá zdravotechnika i výdejna stravy, přibyla nová fasáda výrazné meruňkové barvy.

Školní zahrada je vybavena prolézacími prvky, dvěmi pískovišti a dostatečným množstvím hraček na zahradu.

Zahrada je pravidelně udržovaná za pomoci pracovníků veřejně prospěšných prací a údržbářů školy . Pro větší zajištění bezpečnosti dětí a ochrany majetku jsme instalovali videokameru u hlavního vchodu do budovy.

Všechny třídy a herny průběžně doplňujeme novými hračkami, upravujeme hrací koutky, nabízíme dětem zajímavé metodické pomůcky a hry pro rozvoj tvořivosti, logického myšlení, soustředěnosti, schopnosti analýzy a syntézy. Třídy jsou vybaveny počítači, na kterých si děti zvyšují počítačovou gramotnost, využívají je k rozvoji početní představ, postřehu, soustředěnosti, vizuomotoriky a koordinace.

Stravování je zajišťováno dovozem ze školní kuchyně kmenové školy. Strava je velmi chutná, vyvážená, přizpůsobená potřebám stravování dětí předškolního věku, doplňovaná ovocem, zeleninou a vitamínovými nápoji.

Platba za stravu i úplata za předškolní vzdělávání je zajištěna bezhotovostním stykem se zákonnými zástupci.

Kapacita školy je 40 dětí.

Počet tříd :  2  třídy homogenní,  dle věku dětí

1.třída – mladší děti :    3 leté – 4 leté

2.třída – starší děti :      5 leté – 7 leté děti

výjimečně jsou zařazovány děti mladší tří let

Výsledek obrázku pro kreslené obrázky dětí

Obě třídy mají vlastní harmonogram organizace dne, který je natolik flexibilní, aby mohl reagovat na změny v průběhu dne – divadélka, akce školy, apod. Jelikož se jedná o malotřídní mateřskou školu,  vzájemná propojenost mezi třídami je velice těsná a spolupráce intenzivní. Pevným pravidlem je rozdělení dětí po dobu stravování.  Svačiny se podávají ve třídách, oběd – vzhledem k umístění výdejny stravy, je rozdělen časově pro každou třídu.

Další organizace školy přispívá ke spokojenosti a bezproblémové adaptaci  dětí. Děti vyučuje stále stejné složení učitelek. Snažíme se, dle personálních možností, o stabilitu pedagogického personálu. Děti takto získávají velice rychle pocit pohody a bezpečí.

Příjemnou zvláštností je stabilní lehárna umístěná v podkroví budovy. Je vybavena dřevěným dětskými postýlkami, které dětem umožňují pohodlí při odpočinku, stabilní místo ke spánku a příjemné rodinné prostředí.

Orientační rozdělení dne na třídách:

I. třída – děti 3 – 4  leté

6.00 – 8.30      příchod dětí, hry dle volby, individuální práce s dětmi

individuální a logopedická péče

8.30 – 8.45      pohybové aktivity( relaxační cvičení, jóga ap.), komunitní nebo diskusní kruh

8.45 – 9.15      hygiena, přesnídávka

8.15 – 9.35      cíleně zaměřené činnosti -  frontální nebo skupinové

9.35 – 11.30    pobyt venku

11.30 – 12.15  hygiena, oběd, stomatologický program

12.15 – 14.00  hygiena, odpočinek na lehátku

14.00 – 16.00  hygiena, svačina, pohybové aktivity, volné hry, rozchod domů

II. třída – děti 5 – 7 leté

6.00 – 8.45      příchod dětí, hry dle volby, individuální práce s dětmi

individuální a skupinové činnosti tématicky zaměřené

8.45 – 9.00      pohybové aktivity ( relaxační cvičení, jóga ap.), komunitní nebo diskusní kruh

9.00 – 9.30      hygiena, přesnídávka

9.30 – 10,00    cíleně zaměřené činnosti

10,00 – 11.45  pobyt venku

11.45 – 12.15  hygiena, oběd, stomatologický program

12.15 – 14.00  hygiena, odpočinek na lehátku,

14.00 – 16.00  hygiena, svačina, pohybové aktivity, volné hry, rozchod domů

……..a něco z historie :

Budova, ve které mateřská škola sídlí, oslavila v roce 2018 roce 90. let a samotné předškolní školství ve Starém Bohumíně je ještě starší. Budova byla dříve využívána pro školní účely jen částečně, a to pouze její přízemí.  Proto připomeňme alespoň dva důležité mezníky v její historii.

Ve školním roce 1951/1952 bylo zprovozněno pro účely školy také 1. poschodí, instalována kuchyně, jídelna, lehárna a zahájen celodenní provoz. Současnou podobu získala při velké přestavbě v letech 1977 – 1979. Byla vybudována přístavba pro šatnu a hygienické zázemí, provedeny vnitřní úpravy pro chod dvou tříd. Nyní využíváme pro 40 dětí nejen obě podlaží, ale částečně i půdní prostory

První zápis novodobé české mateřské školy je ze dne 3.9.1945.

V průběhu let  prošla škola poválečnými, budovatelskými lety, přestavbami, změnami řízení a vystřídalo se zde mnoho ředitelů, učitelů i provozních zaměstnanců ,a zejména pak nespočetné množství dětí. Někteří starousedlíci využívají toto zařízení již po čtyři generace.  Svědectví o těchto lidech a jejich osudech dává Kronika školy, která je po celá dlouhá léta pečlivě vedena.

Naše mateřská škola stále mládne snahou všech zaměstnanců, kteří se ji snaží modernizovat a připravit dětem příjemné prostředí pro jejich hry, vzdělávání, odpočinek i stravování. Odměnou je nekončící radostný smích dětí a spokojenost rodičů, z nichž mnozí školkou prošli a vracejí se zde se svými potomky…protože školka je pořád tady a stojí na svém místě.

Výsledek obrázku pro kreslené obrázky dětí